Hledáme nové kolegy
Do našeho týmu hledáme nové kolegy na pozici veterinární lékař/lékařka
Záchvat nebo křeč je náhlá nadměrná činnost nervů v mozku, která vede k nekontrolovatelným stahům svalů a abnormálnímu chování. Může trvat několik minuta i několik vteřin. Záchvaty jsou příznakem nervové poruchy, nejsou samy o sobě nemocí.
Některé z vyvolávajících příčin jsou:
Původ záchvatů bývá často velmi obtížné diagnostikovat, to ale neznamená, že se pro vašeho pejska nedá nic dělat. Neexistuje žádný přesný odhad četnosti záchvatů u zvířat. U samců i samic se objevují stejně často a mnoho zvířat prodělá jen jeden záchvat, který se již nikdy neopakuje.
Existují tři fáze záchvatu:
Záchvat trvá déle než 10 minut
Opakuje se častěji než 2x za 24 hodin
Záchvat se dostaví dříve než se váš pes stačil vzpamatovat z předchozího
Nepanikařte. Pokud má pes záchvat, ztrácí vědomí a netrpí. Může působit dojmem, že nedýchá, ale dýchá.
Změřte přesně čas, po který záchvat trvá. Může se to zdát jako věčnost a ve skutečnosti se třeba jedná o 30 vteřin.
Zabraňte tomu, aby se váš pes během záchvatu zranil. Odstraňte při záchvatu z jeho dosahu nábytek, posuňte ho dál od schodů a ostrých předmětů. Pokud to jde, dejte pod jeho hlavu měkkou podložku (polštář), abyste zabránili poranění hlavy.
Všimněte si přesně jaké abnormální pohyby a svalové záškuby váš pes během záchvatu vykoná. Zapisujte si přesně datum a délku trvání jednotlivých záchvatů.
Pokud záchvat trvá déle než 10 minut zavolejte veterinární pohotovost okamžitě.
Zvířatům nezapadává jazyk, nikdy nestrkejte ruku do tlamy vašeho psa při záchvatu, mohl by vás pokousat, ani mu do tlamy nedávejte žádné předměty (lžíce apod.)
Zabraňte dětem a jiným zvířatům v přístupu ke zvířeti v záchvatu.
Buďte blízko vašeho psa, mluvte na něj, hlaďte ho, aby až záchvat přijde věděl, že jste s ním.
Pozorujte jeho chování. Nepusťte ho blízko ke schodům, dokud se úplně nevzpamatuje.
Nabídněte mu vodu.
Po záchvatu může mít pes pocit, že něco špatného provedl. Mluvte na něj klidným hlasem, upokojte ho.
Pokud se plně nezregeneroval během 30 minut, kontaktujte veterináře.
Bez diagnostických testů nelze určit původ záchvatů. Pokud a ni po podrobných diagnostických testech nelze určit původ záchvatů, říkáme jim idiopatické. Mezi výše zmíněné testy patří:
Další testy závisí na výsledcích předcházejících.
Léčba bude určena výsledkem veškerých předchozích vyšetření. Pokud to bude možné bude se léčit vyvolávající příčina. Pokud se přesnou příčinu nepodaří určit a pes je zdiagostikován s idiopatickou epilepsií, váš veterinář navrhne podávání léků, které zmírní četnost a intenzitu křečí, ale neodstraní je. Nejčastěji podávaným lékem je phenobarbital - 60% psů s idiopatickou epilepsií reaguje velice dobře na tuto léčbu. Při dlouhotrvajícím záchvatu pak může váš veterinář doporučit použití Diazepamu podaném nitrožilně. Zvířata, která prodělají několik záchvatů během relativně krátké doby, by měla být hospitalizována. Během této hospitalizace budou monitorována a veškeré potřebné testy mohou být provedeny. Pokud se záchvat objevuje více než 2x během 24 hodin, bude nezbytné podat jim nitrožilně diazepam, phenobarbital nebo propofol, k potlačení záchvatů Podpůrná léčba ve formě infuzí pak bude následovat. Ležící zvířata je třeba každé 2 hodiny otáčet a poskytnout jim měkký pelech.
Během záchvatu se soustřeďte na pozorování veškerých průvodních příznaků a zároveň zabraňte poranění vašeho psa. Nikdy se nesnažte otevřít mu tlamu a manipulovat s jeho jazykem - můžete být pokousáni! Snažte se navodit ticho, náhlé hlasité ostré zvuky mohou záchvat prodlužovat nebo zhoršovat.
Po záchvatu poskytněte psovi dostatek času na vzpamatování se. Mluvte na něj, uklidněte ho. Co nejdříve po záchvatu dohodněte návštěvu veterináře. Pokud záchvat trvá déle než 10 minut, měl by ho veterinář vidět okamžitě.
Prevence je zaměřená na to, udržet vašeho psa v klidu a bezpečí. Zabraňte pozření jakýchkoliv jedů a chemikálií, které mohou vyvolat záchvat - nedovolte mu šmejdit bez dohledu. Pokud nejste s ním, nechávejte ho v bezpečném prostředí, pro případ že by se dostavil záchvat.
Nechte ho pravidelně očkovat, předejdete tím infekčním nemocem vyvolávajícím záchvaty - psinka a vzteklina.
Zjistěte, co je u nás nového a na co se můžete těšit. Pravidelně píšeme o novinkách ve světě veterinární péče a všeho, co s ní souvisí.
Do našeho týmu hledáme nové kolegy na pozici veterinární lékař/lékařka
Váháte, jestli je kastrace to nejlepší, co můžete udělat? Nebo bylo lepší nechat vašeho pejska (fenku) tak jak ho příroda stvořila? Zvažte nejdříve některá pozitiva i negativa, které kastrace přináší.