Hledáme nové kolegy
Do našeho týmu hledáme nové kolegy na pozici veterinární lékař/lékařka
Mikročipy se stávají populárním, spolehlivým a efektivním způsobem permanentní identifikace našich zvířat. V dnešní době je čip malý (velikosti zrnka rýže), jednoduše aplikovatelný pod kůži.
Jakmile je ovšem aplikován, zbývají ještě 2 neméně důležité věci, které jsou nedílnou součástí mikročipového systému. čtečka čipů a fungující databáze. Bez nich by sebelépe očipované zvíře nemohlo být nikdy vráceno do rukou původního majitele.
Je to malinký počítačový čip velikosti rýže. Uchovává si v paměti identifikační číslo a vysílá tuto informaci radiovými vlnami k příslušnému čtecímu zařízení. Většinou je toto identifikační číslo tvořeno 10 číslicemi, což dává k dispozici 275biliónů originálních kódů. Tím pádem je téměř nemožné, aby byl jeden identifikační kód použit vícekrát.
Mikročip je tvořen silikonovým čipem a minianténou , které jsou uzavřeny v biokompatibilním skle.Tím je minimalizována možnost odmítnutí čipu organismem. Mikročipy se dodávají v injekčních stříkačkách. Aplikace probíhá jako podkožní injekce v místě mezi lopatkami. Celá procedura trvá asi 10 sekund a je zhruba stejně bolestivá jako vakcinace. Po injekci dojde k mírné vazivové reakci okolní tkáně, která tím pádem zabrání pohybu čipu po těle.
Slouží k dekódování informace obsažené v čipu, tj. k přečtení daného identifikačního čísla. Čtečka využívá elektromagnetické pole k aktivaci čipu, ten pak radiovými vlnami vyšle svou informaci. Radiové vlny jsou specifické pro každého výrobce mikročipů. Od roku 1996 musí každý výrobce čtecích zařízení zaručit, že jeho čtecí zařízení je schopno číst radiové vlny všech mikročipů. Čtečky mohou být dodávány do psích útulků, může je mít k dispozici policie nebo veterinární lékaři, tak aby případné nalezené zvíře mohlo být identifikováno a vráceno zpět majiteli.
Pokud má zvíře mikročip, je k dispozici čtečka, ale na ni nenavazuje patřičná databáze, míjí se vše účinkem. Každý mikročip, který je prodán, musí být registrován veterinářem nebo útulkem, který jej aplikoval. Je povinností každého veterináře mít v záznamu identifikační kód a přesné nacionále každého očipovaného zvířete a nahlásit je do mikročipové databáze. Pamatujte ale, že databáze vám může pomoct, jen když záznamy v ní jsou platné. Není tedy na škodu pravidelné roční ověření platnosti všech uvedených údajů.
Označena mikročipem by měla být všechna zvířata. I ta která běžně nechodí sama na procházky mohou jednoho dne utéct.
Pravidelná roční kontrola funkčnosti čipu vaším veterinářem není na škodu.
Každoročně potvrďte správnost uvedených údajů v databázi.
Zjistěte, co je u nás nového a na co se můžete těšit. Pravidelně píšeme o novinkách ve světě veterinární péče a všeho, co s ní souvisí.
Do našeho týmu hledáme nové kolegy na pozici veterinární lékař/lékařka
Váháte, jestli je kastrace to nejlepší, co můžete udělat? Nebo bylo lepší nechat vašeho pejska (fenku) tak jak ho příroda stvořila? Zvažte nejdříve některá pozitiva i negativa, které kastrace přináší.