Péče o uši,drápky a anální žlázky

Péče o uši,drápky a anální žlázky

Stejně tak, jako pravidelné očkování,je důležité pro ochranu zdraví Vašeho psa je preventivní péče o uši drápky a anální žlázky důležitá součást prevence onemocnění těchto částí těla zvířete.

Péče o uši

S pravidelnou péčí o uši, by se mělo začínat u štěňat relativně brzy, již okolo 4 měsíce. U takto mladého zvířete, hlavně proto, aby si na tento, často pro psy nepříjemný úkon již od malička zvyklo a v pozdějším věku kdy je pravděpodobnější větši tvorba ušního mazu s sebou nechalo bez potíží manipulovat.
Frekvence čištění uší je velice individuální v závislosti na plemeni,stáří a celé řady dalších faktorů, ale obecně lze doporučit za normálních okolností čištění zhruba jednou za měsíc. K tomuto účelu je nejvhodnější použít komerčně vyráběné přípravky na čištění uší u zvířat. Tyto preparáty se vyznačují tím, že mají schopnost rozpouštět ušní maz a částečně desinfikují povrch zvukovodu. Čistící roztok aplikujeme přímo do ucha a poté zvukovod přes kůži krátce promneme.Zvíře je pak samo schopno přebytečný roztok s nečistotami vyklepat z uší na vnitřní stranu ušního boltce, kde jej po chvíli utřeme do sucha.
Je zapotřebí zdůraznit,že v případě že je ušní boltec nebo zvukovod zarudlý, je na něm nahromaděno velké množství ušního mazu, nebo z něho vytéká hnis, je tento stav pro zvíře velice bolestivý a není vhodné uši čistit bez předchozí konzultace s veterinárním lékařem. Může se již jednat o zánět zvukovodu, který je potřeba léčit antibiotiky.

Péče o drápky

Péče o drápky je důležitá obzvláště u lehčích psů malých a středních plemen u kterých nedochází k dostatečnému obrušování drápků při pohybu. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat rovněž pátým prstům na hrudních končetinách neboť tyto se neobrušují vůbec a jsou nejčastějším zdrojem problémů.
Při zkracování drápků je nutná obezřetnost, protože při přílišném zastřižení drápku můžeme poranit bohatě krvené krevní lůžko,což je pro zvíře nesmírně bolestivé a intenzivně krvácí. I zde proto raději doporučuji,zvláště nezkušeným majitelům zkracování při pravidelných prohlídkách v ordinaci.

Péče o anální žlázky

Anální váčky jsou pachové žlázky u psa v oblasti konečníku, které mají tenké vývody ústící na vnitřní straně řitního otvoru. V těchto váčcích se hromadí intenzivně zapáchající sekret. K jejich pravidelnému vyprazdňování dochází za normálních okolností při odchodu trusu, nebo při otírání konečníku o různé předměty. Někdy však může dojít k mechanickému ucpání vývodů nebo k zánětu což má za následek nadměrné hromadění sekretu v žlázkách. Tento stav je pro zvíře nepříjemný a projevuje se nadměrným olizováním oblasti konečníku, drbáním, otíráním konečníku (sáňkováním).Přeplněné žlázky je nutné v těchto případech odborně vymačkat a vyprázdnit.. Při zanedbání zánětu análních žlázek může dojít k jejich prasknutí, což je opět pro zvíře bolestivé a komplikuje následnou léčbu.
Pokud se záněty análních váčků často opakují je vhodné přistoupit k jejich chirurgickému odstranění.


Chci nás objednat

Aktuálně na klinice

Zjistěte, co je u nás nového a na co se můžete těšit. Pravidelně píšeme o novinkách ve světě veterinární péče a všeho, co s ní souvisí.

Nejnovější články

  • Hledáme nové kolegy

    Do našeho týmu hledáme nové kolegy na pozici veterinární lékař/lékařka

  • Výhody a nevýhody kastrace

    Váháte, jestli je kastrace to nejlepší, co můžete udělat? Nebo bylo lepší nechat vašeho pejska (fenku) tak jak ho příroda stvořila? Zvažte nejdříve některá pozitiva i negativa, které kastrace přináší.

KDE NÁS NAJDETE?

 Veterinární klinika NISA
Na Zápraží 390/1
460 01 Liberec 3