Kulhání

Kulhání

Jakékoliv zhoršení schopnosti zvířete volně končetinou pohybovat nebo na ní udržet váhu těla, můžeme považovat za kulhání. Kulhání může být mírné nebo výrazné, postihovat jednu nebo více končetin, může se chvílemi zlepšovat a zhoršovat nebo naopak být pořád stejné, nebo horší po odpočinku, ráno, nebo v noci, po námaze nebo během ní.

Neexistuje žádné plemeno ani věková kategorie, která by měla větší sklony ke kulhání. Kulhání se může objevit najednou (např. po úrazu) nebo může vznikat postupně - např. při růstu nádorů kostní tkáně. Některé vyvolávající příčiny kulhání mohou být život ohrožující nebo výrazně zhoršovat kvalitu života pacienta (jako třeba dysplazie kyčelních kloubů.

NA CO DÁVAT POZOR

  • neschopnost normálně jít nebo běžet
  • neochota k běžné aktivitě jako chůze po schodech
  • odmítání zatěžovat končetinu

DIAGNÓZA

Důležitá je historie kulhání. Veterinář bude potřebovat detailní informace o tom, kdy a jak kulhání začalo, jak se vyvíjí, jestli se zhoršuje nebo zlepšuje apod. Také prohlédne vaši kočku při chůzi, běhu, ve stoje, při sedání a provede podrobné ortopedické vyšetření.
Neurologické vyšetření.
Ne každé kulhání musí být způsobeno ortopedickým problémem. Pokud má váš veterinář podezření, že příčina kulhání je v postižení mozku nebo míchy nebo periferních nervů, doporučí neurologické vyšetření.
RTG Na základě klinického vyšetření se může ukázat, že je potřeba provést rentgenové vyšetření . Někdy je nutné rentgenovat obě končetiny (přední nebo zadní), aby bylo možné provést porovnání nebo existuje-li podezření na oboustranné postižení.
Mezi další možná potřebná vyšetření patří vyšetření kloubní tekutiny, ultrazvuk, CT, MRI, kontrastní RTG páteřního kanálu nebo kloubů, artroskopie.

LÉČBA

K nejjednodušším formám léčby patří klid na několik dní - např. u mírných natažení šlach nebo svalů. K nejradikálnějším pak operabilní řešení problému ( výhřez meziobratlové plotýnky, komplikované zlomeniny...)
V některých případech přesná příčina kulhání nemusí být zřejmá. Pak veterinář doporučí klid bez zátěže popřípadě s léčbou protizánětlivými léky. Pokud stav na tuto konzervativní léčbu neodpovídá, znamená to, že příčina je hlubší a k jejímu odhalení je třeba provést podrobnější testy.

DOMÁCÍ PÉČE

Pokud je vaše zvíře operováno, budete určitě po operaci muset zajistit absolutní klid s maximálně omezeným pohybem. Těsně po operaci to nebývá problém, ale vzhledem k tomu, že omezení pohybu může být nutné až na 6 týdnů , je třeba počítat s tím, že váš pacient bude výrazně proti.
Některé příčiny kulhání je možné řešit sádrovým obvazem, dlahou nebo jen pevným obvazem. Každopádně všechny tyto obvazy je třeba udržovat suché a pokud možno čisté! A když prsty na noze nejsou také zavázané, denně je kontrolovat, zda nejsou nateklé, zarudlé nebo bolavé.
Vždy dbejte pečlivě pokynů lékaře ať už jde o podávání léků, nebo termíny kontrolních návštěv. Jestliže kulhání postupně mizí, zvyšujte zátěž velmi pozvolna v průběhu několika týdnů, nikdy ne najednou.

PREVENCE

Problémy s kulháním se mohou objevit při každodenním životě. Ale některým vážným zraněním, jako třeba pádům z výšky, sražení autem, lze většinou předejít správným dohledem, procházkami pouze na vodítku na frekventovaných místech apod.

PODROBNĚJŠÍ INFORMACE

PŘÍČINY KULHÁNÍ

Příčiny náhlého kulhání je obecně snazší zdiagnostikovat. Pokud jste na procházku šli se zdravou kočkou a vracíte se s kulhající, jedná se s největší pravděpodobností o nějaké poranění - i když i těch může být celá řada.
Trn nebo tříska v tlapce
Kousnutí hmyzem do nohy
Kočka s nadváhou , která seskočí ze zídky a pak kulhá, může mít poraněné zápěstí.
Ve všech těchto případech se ze zdravé kočky stala kulhající během krátké chvilky. Někdy ale kočky mohou začít kulhat najednou, i když vyvolávající příčina je dlouhodobá. Například zvířata s nádorem kosti si mohou postiženou kost zlomit i při sebemenším uklouznutí - to pak vyvolá náhlé kulhání i když příčina je starší. Náhlé kulhání může být také prvním příznakem celé řady postižení páteře. Vyhřezlá meziobratlová plotýnka v oblasti krku může způsobit výrazné kulhání na přední končetině podobně jako vyhřezlá plotýnka v bederní oblasti může způsobit kulhání na zadní končetinu. V jiných případech může dojít k výraznému oslabení a neohrabanosti na některé končetiny, které může být mylně pokládáno za kulhání. Často se kulhání objevuje u mladých zvířat. S námahou se většinou zhoršují, při klidu dochází ke zlepšení. Takový průběh mívá například dysplazie loketního kloubu. Začíná jako mírné kulhání, časem se výrazně zhoršuje. Mírného kulhání si majitel často zpočátku ani nevšimne. Projevuje se většinou pouze neochotou při chůzi do schodů a ze schodů, nevolí ke cvičení, nebo jen menší živostí než ostatní štěňata. Někdy i kulhání, které má ortopedickou podstatu, může být zaměněno s neurologickým problémem . Například pro kočku s přetrženými kolenními křížovými vazy na obou nohách bude nesmírně obtížné pohybovat se a pokud je k tomu donucena, může působit dojmem slabosti a ataxie pánevních končetin, charakteristické pro výhřez bederní meziobratlové ploténky.


Chci nás objednat

KDE NÁS NAJDETE?

 Veterinární klinika NISA
Na Zápraží 390/1
460 01 Liberec 3