Hledáme nové kolegy
Do našeho týmu hledáme nové kolegy na pozici veterinární lékař/lékařka
Virus kočičí leukémie (FeLV - z anglického Feline Leukaemia Virus) je pravděpodobně nejdůležitějším virem, který se u koček vyskytuje. Asi u jedné ze tří koček, které se dostanou do kontaktu s uvedeným virem, se vyvine onemocnění, které je téměř vždy smrtelné.
FeLV má mnoho klinických příznaků a oslabením obranné schopnosti organizmu, jenž virus způsobuje, jsou kočky navíc náchylnější i na jiná infekční onemocnění. Vliv viru na imunitní systém je podobný viru HIV u lidí. FeLV postihuje pouze kočky a není přenosná na člověka, psy a ostatní druhy zvířat.
Virus kočičí leukémie se v organizmu nachází v tkáňových tekutinách, nejčastěji ve slinách. K přenosu infekce pak dochází při vzájemném olizování - čistění, používáním stejných misek, nebo písku, při kýchání, při pokousání, při páření, mezi matkou a koťaty a to buď ještě v děloze, nebo po narození mateřským mlékem.
V průměru jedna ze sta koček je bacilonosičem - kdy aktivní virus je stále přítomný v organizmu postižené kočky. Riziko nakažení je mnohem vyšší když větší počet koček žije pohromadě. Pravděpodobnost že kočka se dostane do styku s infekcí se zvyšuje s jejím věkem, ale nejvnímavější jsou kočky mladší 6 měsíců a je velmi pravděpodobné že u každé třetí dojde k nakažení.
Padesát procent nakažených koček hyne v důsledku přímé destrukce bílých krvinek, které jsou hlavní ochranou organizmu proti infekcím. Zničení bílých krvinek dále způsobuje, že organizmus kočky není chráněn proti jakýmkoli bakteriálním, nebo virovým infekcím. Dalším velkým problémem je anémie, která se vyskytuje asi u jedné čtvrtiny postižených koček. Asi u 15 ze 100 případů se u koček vyvine nádorovité bujení. Ve zbývajících případech se mohou vyskytnout následující příznaky: neplodnost, potraty, rození mrtvých, nebo velmi slabých koťat, záněty očí, prudký úbytek na váze, onemocnění střev a následkem poškození nervů různé neurologické příznaky.
Onemocnění je nevyléčitelné. Podáváním některých léků lze nemocným kočkám zpříjemnit život a hlavně léčit druhotné infekce vzniklé v důsledku snížené obranyschopnosti organizmu.Vakcinací lze předejít infekci a chráněnost je asi 80 %. První očkování by mělo být provedeno u mladých koťat ve věku mezi osmi až deseti týdny. Dospělé kočky se přeočkovávají jednou ročně. Vakcinace je neúčinná, jestliže kotě bylo před vakcinací již nakaženo.
Vakcíny proti FeLV jsou úplně bezpečné. V důsledku lokální reakce se v místě vpichu může ve výjimečných případech objevit malé neškodné zduření.
Jestliže chováte doma pouze jednu kočku, která se zdržuje výhradně uvnitř a nemá kontakt s jinými kočkami, vakcinace pravděpodobně není potřebná. Jestliže je v domácnosti koček několik, anebo když zamýšlíte pořízení kočky další, je vhodné provést vyšetření krve koček a ty, které nemají protilátky proti FeLV by se měly naočkovat a to minimálně 14 dnů před příchodem nové kočky.
Jestli dvě krevní zkoušky provedené v několikatýdenních intervalech za sebou prokáží u kočky protilátky proti FeLV, můžeme s jistotou tvrdit, že kočka je nakažená. Kočka by měla být oddělena od ostatních koček i když byly vakcinovány a neměla by vycházet ven. Jestli ji není možné izolovat, bylo by nejlepší jí najít nový domov, kde bude sama, bez možnosti přenosu infekce na jiné zdravé kočky. V některých situacích bohužel musíme myslet i na eutanázii. Jestli se později rozhodnete si pořídit kočku novou, nemusíte mít obavu, že vaše prostředí je zamořené, protože virus FeLV je mimo organizmus v prostředí málo odolný. Pro jistotu je však před příchodem nové kočky vhodné buď vyměnit všechny nádoby na krmení a toaletní misky, nebo je důkladně umýt horkou vodou se saponátem a pak je vydezinfikovat.
Zjistěte, co je u nás nového a na co se můžete těšit. Pravidelně píšeme o novinkách ve světě veterinární péče a všeho, co s ní souvisí.
Do našeho týmu hledáme nové kolegy na pozici veterinární lékař/lékařka
Váháte, jestli je kastrace to nejlepší, co můžete udělat? Nebo bylo lepší nechat vašeho pejska (fenku) tak jak ho příroda stvořila? Zvažte nejdříve některá pozitiva i negativa, které kastrace přináší.