Jak Vaše štěně odnaučit loužičkám

Jak Vaše štěně odnaučit loužičkám

S pomocí uzavřeného pelíšku nebo jiného uzavřeného místa, spoustou chvály a odměn za loužičky a hromádky venku, můžete vaše štěňátko snadno a úspěšně odnaučit loužičkám doma. Odnaučit štěně konat svou potřebu doma, je pro většinu novopečených majitelů úkolem číslo jedna.

Dobrá zpráva je, že žádné štěně od přírody nechce spát nebo přijímat potravu v místech, kde koná svou potřebu, pokud ovšem dříve nebylo nuceno žít na malém prostoru, kde jinou možnost nemělo. Tento instinkt se nám při našem úkolu bude hodit a je to také důvod, proč by štěně mělo mít svůj malý uzavřený prostor, kde tráví svůj čas pokud je bez dohledu.

JAK DLOUHO „TO VYDRŽÍ"?

I od malinkých štěňat můžeme očekávat že „to vydrží" aspoň pro krátké časové úseky. Jako obecné pravidlo platí, že každý měsíc života se rovná 1 hodině bez močení. To znamená, že 3měsíční štěně by mělo být schopno vydržet bez močení 3, max. 4 hodiny. Po tuto dobu by mělo být bezpečné nechat štěňátko v jeho uzavřeném pelíšku. Takto se hranice posouvá do 6. měsíce věku. Pokud ale potřebujete nechat štěně doma bez možnosti venčení po delší dobu, nemělo by naopak být uzavřeno v místě, kde spí, ale mělo by mít k dispozici větší prostor, jako třeba kuchyň, prádelnu....Tím neporušíte jeho instinkty, může i nadále spát a jíst v čistém prostředí a potřebu konat v druhém rohu.
Pokud nemáte možnost venčit vaše štěně dostatečně často, existuje možnost naučit ho konat potřebu na určitý povrch - např. noviny. Položte je na již provedenou loužičku a příští louže s největší pravděpodobností vznikne na stejném místě.

VÁŠ ČAS - VAŠE ZODPOVĚDNOST

Ze všeho nejlepší samozřejmě je, pokud můžete prvních několik dní strávit s vaším novým štěnětem doma, nebo si aspoň upravit program tak, abyste mohli co nejčastěji „zaskočit" domů ho vyvenčit. Nejlépe do doby než pochopí, že loužičky patří ven, ne domů. Měli byste jej věnčit často a pravidelně a po každém dobře zdařeném výkonu nešetřit chválou a odměnami. Pokud ale budete vašeho pejska venčit příliš často, zmatete ho a nebude vědět, co vlastně po něm chcete.
Pokud se stane že venčení je neúspěšné, běžte zpátky domů po pár minutách, uložte štěně do jeho uzavřeného pelíšku a po 15 minutách udělejte další pokus. Po každém úspěšném venčení by štěně mělo mít možnost volného pohybu po domě, aspoň po krátký čas.

NETRESTEJTE

Vzhledem k tomu, že trest může uškodit jak psychicky tak fyzicky, neměli byste štěně v jeho raném věku trestat. Pokud štěně přistihnete přímo „při činu", pouhé tlesknutí stačí k vyrušení a můžete ho rychle zvednout a odnést ven, aby zde potřebu dokončilo. Pokud někde najdete už hotovou louži nebo hromádku, rozhodně nemá cenu strkat do ní provinilci, čumák. Vůbec netuší, co po něm chcete a proč se zlobíte. Raději se dohodněte se zbytkem rodiny, aby vám pomohli propříště takovýmto nehodám zamezit tím, že vám pomohou s dohledem a pravidelným venčením.
S pomocí času, trpělivosti, odměn, chvály a uzavřeného pelíšku se vám jistě podaří naučit rychle vaše štěně udržovat jeho i svoji domácnost v čistotě.


Chci nás objednat

Aktuálně na klinice

Zjistěte, co je u nás nového a na co se můžete těšit. Pravidelně píšeme o novinkách ve světě veterinární péče a všeho, co s ní souvisí.

Nejnovější články

  • Hledáme nové kolegy

    Do našeho týmu hledáme nové kolegy na pozici veterinární lékař/lékařka

  • Výhody a nevýhody kastrace

    Váháte, jestli je kastrace to nejlepší, co můžete udělat? Nebo bylo lepší nechat vašeho pejska (fenku) tak jak ho příroda stvořila? Zvažte nejdříve některá pozitiva i negativa, které kastrace přináší.

KDE NÁS NAJDETE?

 Veterinární klinika NISA
Na Zápraží 390/1
460 01 Liberec 3