Co očekávat, když Váš pes stárne
Vy sami nestárnete, jen se stáváte zkušenějšími - nebo si to aspoň myslíte. To samé platí pro vašeho psa, ale přece jen některých změn si nelze s přibývajícím věkem nevšimnout
Každý pes stárne jinak, tady je ale 20 nejčastějších příznaků stárnutí společných všem.
- ZTRÁTA SLUCHU. Jak pes stárne, nervové buňky a sluchový aparát degenerují, což vede k pomalému hluchnutí.
- ZTRÁTA ZRAKU. Oční čočky se s věkem zakalují. Přirozené změny v těle vedou ke sklerotizaci čoček, což samo o sobě nemusí způsobit výraznou ztrátu zraku. Pokud k tomu ale přidáme řadu možných zákalů (šedý, zelený...) můžeme o zhoršení zraku až slepotě mluvit.
- SNÍŽENÁ AKTIVITA.Ve stárnoucím organismu dochází ke zpomalování metabolismu. To vede i k snížení celkové pohybové aktivity.
- PŘIBÝVÁNÍ NA VÁZE. Starší psi mají o 30 až 40% menší potřebu příjmu energie. Pokud tedy krmíme stejnou krmnou dávku, jako po celou dobu jejich života, můžeme zapříčinit obezitu.
- INFEKCE. S narůstajícím věkem slábne imunitní systém a proto je tedˇ váš pejsek daleko náchylnější k veškerým infekcím než dříve.
- KOŽNÍ ZMĚNY. kůže tmavne a hrubne s věkem.
- ŠEDIVĚNÍ NEBO VYPADÁVÁNÍ CHLUPŮ. Chlupy ztrácejí svůj přirozený pigment a tím šediví. Schopnost obnovy chlupových buněk i folikulů klesá, což může vést k nadměrnému vypadávání chlupů a řídnutí srsti.
- ZTRÁTA KOŽNÍ ELASTICITY. Stará kůže nejen tmavne a hrubne, ale také ztrácí svou pružnost. Nejzřetelnější to bývá na psech - samcích. Předkožka se postupně stává více pendulous jak pes stárne.
- TLAPKY A DRÁPY. Polštářky na tlapkách se stávají hrubšími a drápy jsou tvrdší a křehčí, hůř se stříhají a navíc daleko rychleji dorůstají.
- ARTRITIDA. Svalové, kostní i chrupavkové tkáně s věkem ubývá. Tím, že se zmenšuje vrstva chrupavek, kosti se začínají odírat jedna o druhou, čímž vzniká artritická bolest.
- VYPADÁVÁNÍ ZUBŮ. Zuby ztrácí minerály, což spolu s hromadícím se zubním kamenem vede k uvolňování zubů ze zubního lůžka.
- ZAŽÍVACÍ OBTÍŽE. Kvalita vnitřní výstelky žaludku se zhoršuje, hladina trávicích enzymů z pankreatu klesá. Výsledkem může být občasná nevolnost, zvracení, mírné nechutenství, občasné průjmy.
- ZÁCPA. Čím je tlusté střevo starší, tím má větší problém řádně posouvat zažitinu, což může vést k jejímu hromadění = zácpě.
- ZTRÁTA ENERGIE. Jak plíce postupně ztrácí svou elasticitu, jejich obsah se snižuje. S menší plicní kapacitou se pes dříve unaví, neboť jeho krev není dostatečně okysličována. Navíc do kostní dřeně, která je odpovědná za tvorbu nových červených krvinek, se s věkem ukládá tuk, takže už nepracuje jako mladá. To způsobuje pomalý nárůst chudokrevnosti a z ní pramenící unavenost a menší toleranci zátěže.
- INKONTINENCE. Funkce ledvin a schopnost kontroly svěrače močového měchýře klesá, což vede k častějšímu unikání moči.
- NUCENÍ K MOČENÍ. U psů, kteří nebyli kastrováni často s věkem dochází ke zbytnění prostaty. To způsobuje zúžení močové trubice a tím pádem k problémům při močení.
- NÁDORY A CYSTY MLÉČNÉ ŽLÁZY. Starší feny mají poměrně často problémy s nádory nebo cystami na mléčné žláze. Nejčastěji postižené feny jsou nekastrované s častými projevy falešné březosti.
- POMOČOVÁNÍ. Časem postupně ubývá buněk v mozku. Jak buňky odumírají, vzniká senilita. Jejím častým příznakem je pomočování doma.
- SRDEČNÍ ŠELESTY. Srdeční chlopně jizvovatí a ztrácejí pružnost a funkčnost. To často vede ke vzniku srdečních šelestů, ale ne vždy musí způsobovat zdravotní problémy.
- ZMĚNY SRSTI. S věkem se kůže stává suchou, s vyšší tvorbou lupů.Srst ztrácí lesk a vypadá matně.
Teď víte, co může očekávat u stárnoucího psa. Pokud mu věnujete dostatečnou péči, kvalitní krmivo pro seniory a pravidelnou preventivní péči , můžete si být jisti, že mu jeho zlatá léta zpříjemníte a prodoužite.
Přečtětě si také: Jak udržet zdravého stárnoucího psa
Chci nás objednat