Šetrný a méně bolestivý způsob sterilizace pro psy i kočky.
Kolika pacientům jsme již pomohli?
Veterinární klinika Nisa je pracoviště specializující se na minimálně invazivní zákroky, mezi které patří i laparoskopicky prováděné kastrace u fen a koček.
Seznamte se s šetrnou metodou operace pro zvířata, která je běžně využívána i u lidí.
Vám i vašim mazlíčkům pomáháme již více než 20 let.
Laparoskopická kastrace je oproti klasickému provedení složitější po stránce příprav. Samotný zákrok ale trvá kratší dobu, což zkracuje délku anestezie – pro pacienta je tudíž šetrnější.
Je vždy veden v inhalační anestezii a za plného monitoringu (EKG,tlak, hladina O2
v krvi, množství vydechovaného CO2, tělesná teplota).
Před operací všem doporučujeme i celkové vyšetření krve včetně testů
na krevní srážlivost.
Jak zákrok probíhá?
Jediný rozdíl mezi klasickou a laparoskopickou kastrací je velikost jizev.
Nikoli. Rozdílů je zde mnoho (viz. výhody laparoskopické operace). Přínos celého postupu nespočívá pouze ve velikosti operační rány, ale v celkovém provedení. Během zákroku se neotvírá celá dutina břišní, díky čemuž je zde minimální riziko infekce, dochází k preciznějšímu řezu na vaječnících
a především je celý zákrok výrazně méně bolestivý.
Je to zbytečně drahé.
Laparoskopická procedura je výrazně náročnější na přístrojové vybavení
a techniku provedení. Personál musí být dokonale vyškolen, což vyžaduje mnoho hodin vzdělávání a tréningu. Tyto náklady se odráží na výsledné ceně zákroku – ten vám ale zaručí minimální komplikace a menší bolest pro vašeho mazlíčka. Díky minimálnímu riziku komplikací a případným následným dalším ošetřením také víte, že je to jediný a jednorázový náklad
na tento zákrok.
Je to nová a riskantní metoda.
Laparoskopie dávno není nová metoda. Již mnoho let se používá v humánní medicíně. Relativně nová je pouze pro zvířecí svět. Prakticky se dá říci,
že konečně můžeme poskytnout zvířecím členům rodiny stejnou léčbu, jaká je poskytována těm lidským.
Laparoskopicky nelze odstranit děloha.
Toto není pravda. Pokud si to majitelé výslovně přejí, jsme schopni tuto operaci provést. Jestliže se jedná např. o cysty na vaječnících či o zánět dělohy, je možné takové problémy řešit laparoskopickou cestou, nicméně
ne vždy.
Zvíře nesmí před operací pít.
Naopak! Je potřeba, aby bylo dobře hydratované.
Laparoskopická kastrace lze provést pouze u zdravých zvířat a bez odstranění dělohy.
Toto je složité téma. Laparoskopická kastrace je ideální pro zdravé fenky. Klasicky jsou odstraňovány pouze vaječníky a ne děloha. To proto, že
z medicínského hlediska není důvod k preventivnímu odstranění dělohy, která již dále není hormonálně stimulována. Často se setkáváme s dotazy, zda stejně není lepší dělohu odstranit, aby v budoucnu neměla fena problémy.
Na základě seriózních vědeckých výzkumů bylo prokázáno, že děloha po odstranění vaječníků zakrní a pravděpodobnost zánětů nebo nádorů je téměř nulová.
Bude potřeba použít po operaci límec?
Obecně jsou ranky po laparoskopické operaci menší, méně dráždivé a lépe
se hojí. Pravděpodobnost, že bude nutné použití límce, je oproti klasickému provedení menší. Předem ale nelze říci, zda límec nebude potřeba použít. Vždy záleží na povaze pacienta.
Kdy bude moci zvíře opět chodit ven?
Ihned po zákroku. Naprostá většina pacientů odejde domů “po svých”.
Je potřeba zvíře nějak speciálně připravovat?
Není. Pouze je třeba zvíře nekrmit 12 h před zákrokem.
Následují po operaci nějaká omezení?
V zásadě ne. Pes či kočička mohou pár hodin po operaci jíst a chodit jako obvykle, pokud se na to cítí. Klidový režim je ale samozřejmostí. Většina pacientů se cítí tak dobře, že regulovat námahu musí páníček/panička.
Kolik mne laparoskopický zákrok bude stát?
Cena se liší od druhu i plemene. U koček se pohybuje okolo 7500 - 8 500 Kč a u psů mezi 20 500 - 25 000 Kč
Dá se laparoskopicky operovat i pes, u kterého řeším problém, že má nesestouplá varlata v dutině břišní?
Ano, operujeme i pejsky, kteří trpí tímto problémem. I ti jsou ušetřeni jinak velmi invazivního zákroku. Pokud jsou varlata v tříselném kanálu či v podkoží, laparoskopická operace samozřejmě není nutná.
Je délka či způsob anestezie při laparoskopickém zákroku rozdílná od zákroku běžného?
Laparoskopická kastrace je složitější pro personál, pokud jde o délku přípravy pacienta a veškerého potřebného vybavení, ale operace samotná je většinou na anestezii méně náročná. Důležité je zdůraznit, že operace je VŽDY vedena v inhalační anestezii a za plného monitoringu (EKG, hladina O2 v krvi, množství vydechovaného CO2, tělesná teplota, atd.). Vést operaci v jiné, než inhalační anestezii, je podle daných protokolů špatně.
Je plyn potřebný pro nafouknutí dutiny břišní pro zvíře škodlivý, nebo po operaci nepříjemný?
Tento argument často uvádí lékaři, kteří laparoskopické operace neprovádí. CO2 (oxid uhličitý), který se k nafouknutí dutiny břišní používá, je pro pacienta při správném postupu zcela neškodný. Pokud by tomu tak nebylo, je nepravděpodobné, že by laparoskopické operace byly tak populární nejen
ve veterinární, ale i humánní medicíně.
Cena se liší od druhu i plemene – zahrnuje konzultaci, vstupní klinické vyšetření, přípravu na operaci, anestezii, operaci a pooperační hospitalizaci.
Pes20 500 - 25 000 Kč
Kočka7 500 - 8500 Kč
Podívejte se na rozhovor s klientem Michalem a zjistěte, jak vnímá laparoskopickou operaci laik, páníček Jorkšírského teriéra.